II. střihačský kurz 3.-4. Srpna 2013

                Po roce BIO Farma Dolní Křečany opět uspořádala střihačský kurz. A po vzoru z minulého kurzu pouze za náklady, bez zisku. Na kurz jsme chtěli maximálně patnáct kurzantů. Ti, se také přihlásily. Bohužel naší chybou jsme žádali zálohy jen od části kurzantů, jelikož se poslední přihlašovaly týden před kurzem, tak jsme to nechali být a dalším jsme říkaly, že je již plný. Takže na konec přijelo jen 10 kurzantů, ale to nebylo nijak na škodu kurzu.

                Kurz začínal v sobotu v 9h. Po zkušenostech z minulého roku jsme všem, ale posílali začátek v 8h. To se mnohonásobně potvrdilo. Vzorní účastníci přijeli na 8h…jen tři, zbytek dojížděl postupně so deváté hodiny. Po prezenci proběhla teoretická část v rozsahu 4h, přerušená obědem.  Teoretickou část vedl Ing. Bařina, jeden z mála, kdo je oprávněn v české republice takové kurzy řídit. Při teoretické části si jeden z instruktorů Tonda Šindelář provedl samonahnání ovcí z tří kilometrů vzdálené pastviny na místo střihání. Což často si střihači musí také dělat nedobrovolně. Jelikož řada majitelů ovcí nedokáže včas a řádně svoje ovečky připravit na střiž. Po teoretické části se kurzanti přesunuli na farmu, kde se nejprve učili brousit nože, což je pozapomínaná, ale velmi důležitá věc pro všechny střihače. Ono míti dobře a po ruce nabroušené nože, je to nejdůležitější. Na tuto část měli instruktoři připravené dvě brusky a hodinu učily kurzanty jak na to. Nebyla to žádná sranda. Některé nože lítaly kolem brusky…chce to cvik. Ale s klidem můžeme říct, že to všichni pochopili a ti co chtěli, si to vlastnoručně zkusily pod vedením instruktorů. Po čtrnácté hodině dorazil i třetí instruktor Tomáš Vladyka. Oba praktičtí instruktoři jsou profesionální střihači s mnoha tisíci ostříhanými ovcemi, spíše desetitisíci. Po patnácté hodině se začalo střihat na ochozených a klidných Romanovských ovcí. Naše romanovky jsou velmi vhodné jako startovací materiál. Většinu jak si kurzanti posadí tak sedí. Můžou se na nich v klidu naučit techniku a nemusí se bát, že je střihnou, utečou jim… . Praktická střiž skončila okolo 21h. Většina účastníků byla fyzicky odrovnaná. A to netušily, co je čeká v neděli.

                Na večer byl připravený kastrát romanovské ovce na grilu. Beránek byl poražen předešlou sobotu a v úterý naložen do solného roztoku. V pátek ráno byl vyjmut z lázně a ochucen bylinkami a kořením. V koření nebyla použita cibule ani česnek. Chtěli jsme ukázat ostatním, že česnek a cibule není to nejdůležitější na jehněčím, ale je třeba najít vyváženou chuť mezi kořením a typickou chutí jehněčího. Náš názor je: „Jehněčí musí zůstat jehněčí.“ Tento názor a kulinářství dalo odpověď samo, během 5 minut zbyli jen kosti. Večer probíhala živé debata jak o stříhání, tak o ovcích a všem co se okolo nich točí. Parta se dobře semkla a byla dobrá zábava. Do postelí jsme to rozehnaly o půlnoci.

                V neděli ráno jsme se přesunuli za kopec, kde na ně čekalo užitkové stádo 75 matek kříženců Suffolk a Texel s jehňaty. Ovce už nebyli tak klidné jak naše romanovky. Nebyli ani tak malé… A nestíhané dva roky. Ti co braly na lehkou váhu instruktory v předešlém dni, si to rychle uvědomili a korigovali se dle stálých rad od instruktorů. Ráno bylo příjemné, protože se v noci přes nás prohnala šestihodinová bouřka s bohatou nadílkou vody. Ráno nám sice nadělilo menší zádrhel. V připravené naháněčce bylo totální bahnisko. Operativně se všichni chopili aktivity a z palet se postavila naháněčka na suchém kuse. Dále nás pozlobila trošku elektrika. Po zapojení strojků některé trošku probíjeli. Šalamounsky jsme proházeli kabely, natáhli ještě jeden prodlužovací kabel sólo. Až na zapínání strojků, kdy jeden krátkodobě probíjel, to bylo už v pořádku. Před polednem nebylo nijak poznat, že celou noc propršelo. Teplota ve stínu 35°C bezvětří. K obědu měli guláš z 100% faremní produkce masa. V guláši bylo vepřové, jehněčí a hovězí. S chutí a vyčerpaností se na něj všichni vrhli. Po obědě vydali instruktoři i ruční nůžky. Začalo se zkusmo střihat ručně. Nejzdatněji to šlo Tondovi. Tak mu to zachutnalo, že je bral jednu po druhé ručně. Neoficiálně mu to stopovali a ing. Bařina mu doporučili jet na mistrovství v ručním střihání. Opravdu mu to šlo „od ruky“. Ke konci kurzu již opravdu znatelně některým kurzantům docházeli síly. Drželi se, co to šlo. Ostříhalo se všechno. S pohledem zpět by bylo dobré, vypíchnou jednu drobounkou účastnici, která střihala ovce těžší než ona sama. Všichni doufáme, že kurzanti budou střihat dál. U sebe, u sousedů, v širém okolí. Proto byl kurz dělán.

                Velké poděkování patří ing. Bařinovi za zaštítění kurzu svoji erudicí a zkušeností. Stejné poděkování patří i Tondovi s Tomášem, kteří věnovali celý víkend těmto lidem, i když by si jinde vydělali pětkrát tolik za míň námahy.

                Shodli jsme se na tom, že příští rok budeme opět pořádat stejný, již třetí běh střihačského kurzu.

S poděkováním Všem za BIO Farmu Dolní Křečany Vojtěch Hajný.

Vyhledávání

Kontakt

BIO Farma Dolní Křečany Rumburk 3 - Dolní Křečany

606607207

 www.facebook.com/pages/BIO-Farma-Dolní-Křečany/196804310375743

 
 

www.evromat.cz

Kvalitní materiál nejen na střechu, i díky nim jsme získali titul Zaměstnavatel roku 2014 - SKOKAN ÚSTECKÉHO KRAJE

www.kamir.cz

Vše nejen pro chovatele a farmy.
 

www.psnv.cz - včely